Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Мария Лалева гостува в РБ“Н.Фурнаджиев“ и представи третия си роман „ Пътища от огън“

Един от най-обичаните и четени съвременни български автори – писателката Мария Лалева събра над 100 почитатели на своето творчество в Регионална библиотека „Н.Фурнаджиев“  на 11 март вечерта.

 

„Мисля, че Мария Лалева няма нужда от представяне, дебютният й роман „Живот в скалите“ , който излиза през 2018г. е шест години в класациите за най-продавана книга, Оглавява Топ 100 на „Хеликон“ за най-продавана книга (2019 г.), Топ 50 – за най-продаван български автор (2019 г. и 2020 г.), обявен е и за най-продаваната книга на десетилетието. През 2021 г. Мария Лалева публикува втория си роман „Пасиансът на архангелите“, който също е начело на класациите за най-продавана книга. Писателката е отличена и с престижната награда „Жена на годината“ в категория „Култура“ за 2019 г.“. Това каза в представянето на писателката библиотечният специалист в Комплексен отдел „СБИО и Краезнание“ Мариана Здравкова.

„Днес тя ще ни представи третия си роман “Пътища от огън”. Ще се позова на нейни думи, тя казва, че нейната голяма мечта за тази книга е да разберем, че понякога лошите неща ни се случват, за да не ни оставят друг избор, освен да се обърнем към любовта. „Иска ми се да го живеем този живот честно, а да го живеем честно, означава да се опитаме да го живеем с любов“, изповядва Мария Лалева. Книгата започва и завършва с едно и също изречение: „Жените пееха на хляба“, което е символ на мир, любов и отдаденост.

Личната среща между автор и читател е може би най-хубавото нещо, което може да ни се случи. Затова ви оставям на самата писателка да представи своя нов роман, да ни разкаже за пътя, който е извървяла, за да създаде тези образи“, подчерта Мариана Здравкова.

„Целият смисъл на тази книга е, че любовта е тази, която предшества, любовта е тази, която търсим в най-трудните моменти от живота, любовта е  тази, която ще ни надживее. Не мога да кажа повече кого харесвам като герой- първо се влюбих в Карим, асистентът по история, преподавател и тръгнал по пътя на бежанците, за да отиде при  роднините си в Германия. Или в  командоса Христо, който е син на отшелник“, сподели писателката Мария Лалева. Тя допълни, че не може да си представи нещо по – красиво от формулировката за любов- топлина, близост и доверие. „Аз се притеснявах през цялото време, докато пишех книгата, дали този огън ще изгаря всичко по пътя си или накрая жените отново ще пеят на хляба… Тия огньове са ни нужни да изгорим това, което ни дърпа назад – старата матрица, „старият“ човек. Всички сме еднакви – когато една жена иска да създаде хармония около себе си, една жена иска да вложи любовта си в нещо, което да даде, защото това е основната функция на женската енергия, без значение дали е в женско или мъжко тяло. Финалът  на книгата завършва с надежда- „Жените пееха на хляба“, каза Мария Лалева. Срещата продължи над 2 часа, а писателката повече от час раздава автографи на своите читатели и почитатели.

 

Leave a Reply