Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ВТОРОТО ИЗДАНИЕ НА „ЗАБАВНА КЛАСНА СТАЯ – ЗНАМ ЛИ ГО ТОВА“ – ПОСВЕТЕНО НА АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ

Второто издание на образователната младежка игра „Забавна класна стая – „Знам ли го това?“ с участието на ученици от Спортното училище се състоя в РБ“ Никола Фурнаджиев“. И за пореден път младите хора демонстрираха знания, бърз ум и патриотичен дух.

Състезанието започна преди година по инициатива на РБ“Никола Фурнаджиев“ и със съдействието на ръководството и екипа на Спортното училище в Пазарджик.

Зала „Перото“ и този път се превърна в импровизираната класна стая, а темата „150 години безсъмртие“ даде възможност на учениците от Х клас да покажат, че знаят и пазят паметта за Априлското въстание.

Състезанието се провежда в няколко кръга, в които знания и бързина демонстрираха участниците, разделени в два отбора – „Апостолите“ и „Хвърковатата чета“.

В първите два кръга чрез пролича сериозната подготовка по история, география и литература. Много емоция и хъс за победа имаше и във втори кръг, където сигналните бутони помагаха на по-бързите.

Третият кръг по традиция се подготвя от библиотечните специалисти и има за цел да провокира общата култура и наблюдателност на тийнейджърите. В него чрез снимки, кадри от филми и музикални клипове учениците бяха провокирани да покажат, че притежават обща култура и разностранни познания.

Така в залата прозвучаха патриотични напеви и свещените слова на апостолите от Априлското въстание. Участниците не се затрудниха да разпознаят героите от филма „Време разделно“, „Капитан Петко войвода“, да разкажат за Плевенската епопея, Самарското знаме, за Бенковски, Волов, Захари Стоянов и Райна Княгиня. Към всеки въпрос учениците имаха възможност да научат много нови неща, благодарение на Или Маргова от Регионалната библиотека.

В това издание на състезанието беше включен и четвърти кръг, в който с помощта на изкуствен интелект Захари Стоянов и Тодор Каблешков „оживяха“, за да зададат своите въпроси към десетокласниците. Така състезанието стана още по-завладяващо и предизвика интереса на участниците и публиката.

За подготовка и организацията на състезанието от Спортното училище се погрижиха Пенка Драганова – учител по български език и литература, Миглена Мъркова – учител по история и Мария Райчева – учител по география.

И макар отбор „Хвърковатата чета“ да събра повече точки, всички участници получиха множество интересни награди. А накрая всички си пожелаха да се видят отново наесен.

 

Leave a Reply